Scenariusz
balu karnawałowego w klasach I – III
„
W krainie baśni i bajek”
rok szkolny 2015/2016
Cele główne:
- zapoznanie dzieci z tradycją zabawy
karnawałowej i zachęcenie do jej kultywowania,
- rozwijanie aktywności ruchowej, muzycznej,
artystycznej,
- kształcenie umiejętności wspólnej
zabawy, tworzenie atmosfery życzliwości i współpracy,
- wytworzenie pogodnego i radosnego
nastroju,
- rozwijanie pozytywnych relacji w grupie,
- dostarczenie dzieciom radości z
wcielenia się w role różnych postaci,
Cele szczegółowe. Uczeń:
- zna tradycje związane z karnawałem,
- rozpoznaje postacie oraz muzykę z bajek,
- potrafi integrować się podczas wspólnych
zabaw i tańców,
- potrafi być aktywnym i twórczym podczas
zabaw i konkursów,
- odczuwa potrzebę zabawy i ekspresji
ruchowej,
- dostrzega zmiany dynamiki, tempa i
wysokości dźwięku utworu muzycznego – wyraża je pląsając lub tańcząc,
- wyraża ruchem nastrój i charakter
muzyki,
- potrafi tańczyć w rytm słyszanej
melodii.
Formy: indywidualna, grupowa, zespołowa
Metody: aktywizujące, zabawowe, metoda pedagogiki zabawy „Klanza”
Miejsce: sala gimnastyczna
Czas: 45 minut
Dekoracja: napis "Bal karnawałowy", hasło „W karnawale w karnawale bajkowe postacie idą na bale”, maski papierowe, kolorowe balony, serpentyny.
Środki dydaktyczne: płyta z muzyką, zagadki muzyczne, quiz o bajkach, rekwizyty do konkursu, klocek i ołówek połączone długim sznurkiem, nagrody dla uczestników
PRZEBIEG IMPREZY:
1.Piosenka powitalna – „Marsz
Radeckiego”. Prezentacja strojów uczestników balu.
2. Powitanie przez prowadzącą:
Proszę, aby wszyscy, którzy czują się
powitani, podnieśli rękę i zawołali hej:
- witam wszystkie dziewczynki,
- witam wszystkich chłopców,
- witam zgromadzonych na tej sali,
- witam wszystkich, którzy lubią muzykę,
- witam wszystkich, którzy są przebrani,
- witam wszystkich, którzy się nie przebrali,
- witam wszystkie bajkowe postacie,
- witam wszystkich, którzy mają dobry humor.
- witam wszystkie dziewczynki,
- witam wszystkich chłopców,
- witam zgromadzonych na tej sali,
- witam wszystkich, którzy lubią muzykę,
- witam wszystkich, którzy są przebrani,
- witam wszystkich, którzy się nie przebrali,
- witam wszystkie bajkowe postacie,
- witam wszystkich, którzy mają dobry humor.
Hasło balu powtarzane co jakiś czas:
Prowadzący: „W karnawale, w karnawale”
Dzieci : „bajkowe postacie idą na bale”.
Prowadzący: „W karnawale, w karnawale”
Dzieci : „bajkowe postacie idą na bale”.
3. Zabawa integracyjna „Żołnierze i dowódcy” metodą Klanzy. Dzieci dobierają się w pary, stają naprzeciwko
siebie, jedna osoba jest żołnierzem, druga dowódcą. Dowódca pokazuje ćwiczenie
do wykonania przez żołnierza. Przy
zmianie muzyki następuje zamiana ról.
4. Zabawa muzyczna integracyjna „Swing w uliczce” metodą Klanzy – nauka
kroków.
5. Konkurs zręcznościowy dla 1 osoby z
klasy wybranej przez wychowawcę.
Sznurek lub wstążka przywiązany jest z jednej strony do klocka, a z drugiej do ołówka. Zadaniem uczestnika jest jak najszybsze zwinięcie sznurka na ołówek.
Sznurek lub wstążka przywiązany jest z jednej strony do klocka, a z drugiej do ołówka. Zadaniem uczestnika jest jak najszybsze zwinięcie sznurka na ołówek.
6. Taniec boogie – woogie. Dzieci
tańczą według poleceń zawartych w piosence.
7. Śpiewanie piosenki z bajki „Kraina
lodu” przez dziewczynki przebrane za główną bohaterkę Elzę.
8. Konkurs „Rozpoznaj, z jakiej bajki
ten rekwizyt” (pantofelek, jabłko, lusterko, czerwona czapeczka, złota rybka,
koszyczek, pierniki lub ciasteczka, zegar, ziarnko grochu, śnieżynka, doniczka,
but, jajko, poduszka, zapałki, osiołek,). W konkursie bierze udział 1 osoba z klasy wybrana przez wychowawcę.
9. Konkurs dla grupy. Odpowiada osoba,
która się zgłosi.
Proszę podać tytuł bajki, z której pochodzi zagrany fragment:
„Koziołek Matołek”, „Reksio”, „Bolek i Lolek”, „Pszczółka Maja”, „Miś Uszatek”, „Smurfy”, „Muminki”.
Proszę podać tytuł bajki, z której pochodzi zagrany fragment:
„Koziołek Matołek”, „Reksio”, „Bolek i Lolek”, „Pszczółka Maja”, „Miś Uszatek”, „Smurfy”, „Muminki”.
10. Konkurs muzyczny dla chętnych.
Proszę podać tytuł filmu, z którego pochodzi zagrany fragment:
„ Shrek”, „ Madagaskar”, „Disco robaczki”, „ Kraina lodu”, „ Alvin i wiewiórki”, „Gwiezdne wojny”, „Różowa Pantera”.
Proszę podać tytuł filmu, z którego pochodzi zagrany fragment:
„ Shrek”, „ Madagaskar”, „Disco robaczki”, „ Kraina lodu”, „ Alvin i wiewiórki”, „Gwiezdne wojny”, „Różowa Pantera”.
11. Swobodne tańce do piosenek „ Ona
tańczy dla mnie”, „Wyginam śmiało ciało”, „Gangam style”.
12. Podziękowanie za wspólną zabawę. Wręczenie
uczniom słodkich upominków.
Autor: Karolina Bulera