SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Edukacja
matematyczna
Czas realizacji:
1h
Prowadząca:
Katarzyna Kokos
Klasa:
III g (26 uczniów)
Temat:
Rozwiązywanie zadań tekstowych.
Cele zajęć:
Cel główny:
-
doskonalenie umiejętności tworzenia i rozwiązywania zadań tekstowych.
Cele operacyjne:
Uczeń:
-
potrafi sprawnie dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić w opracowanym zakresie
-
układa zadania tekstowe według własnej inwencji – na podany temat
-
tworzy treść zadania, zapisuje rozwiązanie i pełnym zdaniem podaje odpowiedź
-
zgodnie współpracuje w zespole
-
samodzielnie rozwiązuje karty pracy z zadaniami tekstowymi
-
rozumie związki między danymi i szukanymi w danej sytuacji zadaniowej
-
rozumie tekst matematyczny
Metody pracy:
pogadanka, burza mózgów
Formy
pracy: indywidualna i zespołowa
Środki dydaktyczne:
karty do losowania z działaniami (dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie),
koperty z tematami zadań tekstowych, rekwizyty związane z tematyką zadań (w
supermarkecie, w sklepie odzieżowym, w sklepie z zabawkami), plansza do podsumowania
zajęć, karty z uśmiechniętymi i smutnymi buźkami, karty pracy – zadania
tekstowe
Przebieg lekcji:
CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Powitanie uczniów
2. Przedstawienie tematu lekcji,
zapisanie tematu na tablicy, zapisanie tematu zajęć przez uczniów w zeszytach.
CZĘŚĆ WŁAŚCIWA
3.
Podział na grupy – losowanie przez uczniów kart z działaniami (dodawanie,
odejmowanie, mnożenie, dzielenie) – podział uczniów na zespoły na podstawie
wyników działań.
4.
Wyłonienie kapitanów drużyn
5.
Losowanie tematyki zadań tekstowych przez kapitanów
-
w supermarkecie
-
w sklepie odzieżowym
-
w sklepie z zabawkami
6.
Przedstawienie celów zadania tj.
-
stworzenie treści do zadania do otrzymanego tematu
-
przygotowanie rozwiązania
-
zapisanie odpowiedzi
7.
Wspólne przypomnienie zasad zgodnej wspołpracy w grupie
8.
Przedstawienie rekwizytów przydatnych do pracy każdej z grup
9.
Praca zespołowa – układanie treści zadań na podstawie otrzymanych tematów oraz
rekwizytów („w supermarkecie”, „w sklepie odzieżowym”, „w sklepie z zabawkami”)
10.
Prezentacja prac przez zespoły oraz wspólne omówienie zadań i sprawdzenie
poprawności ich wykonania
11.
Umieszczenie treści zadań, rozwiązań (obliczeń) i odpowiedzi na tablicy
12.
Rozwiązanie kart pracy – wklejenie prac
do zeszytów
CZĘŚĆ KOŃCOWA
13. Podsumowanie lekcji: co
najbardziej podobało wam się na dzisiejszych zajęciach? Czego się nauczyliśmy?
14. Ocena zajęć – umieszczenie
wesołej lub smutnej buźki przez każdego ucznia na tablicy – odpowiedź na pytanie: czy zajęcia mi się
podobały, były dla mnie interesująe?
15. Zakończenie lekcji,
podziękowanie uczniom.