SIEĆ WSPÓŁPRACY NAUCZYCIELI EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ


SIEĆ WSPÓŁPRACY NAUCZYCIELI
EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ
W SZKOLE PODSTAWOWEJ Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 5 IM. GRYFITÓW
W SŁUPSKU

czwartek, 17 marca 2016

W krainie baśni i bajek - bal karnawałowy

Scenariusz balu karnawałowego w klasach I – III
„ W krainie baśni i bajek”
 rok szkolny 2015/2016

Cele
Cele główne:
- zapoznanie dzieci z tradycją zabawy karnawałowej i zachęcenie do jej kultywowania,
- rozwijanie aktywności ruchowej, muzycznej, artystycznej,
- kształcenie umiejętności wspólnej zabawy, tworzenie atmosfery życzliwości i współpracy,
- wytworzenie pogodnego i radosnego nastroju,
- rozwijanie pozytywnych relacji w grupie,
- dostarczenie dzieciom radości z wcielenia się w role różnych postaci,
Cele szczegółowe. Uczeń:
- zna tradycje związane z karnawałem,
- rozpoznaje postacie oraz muzykę z bajek,
- potrafi integrować się podczas wspólnych zabaw i tańców,
- potrafi być aktywnym i twórczym podczas zabaw i konkursów,
- odczuwa potrzebę zabawy i ekspresji ruchowej,
- dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego – wyraża je pląsając lub tańcząc,
- wyraża ruchem nastrój i charakter muzyki,
- potrafi tańczyć w rytm słyszanej melodii.

Formy:
 indywidualna, grupowa, zespołowa

Metody:
 aktywizujące, zabawowe, metoda pedagogiki zabawy „Klanza”

Miejsce:
 sala gimnastyczna

Czas:
 45 minut  

Dekoracja:
 napis "Bal karnawałowy", hasło „W karnawale w karnawale bajkowe postacie idą na bale”, maski papierowe, kolorowe balony, serpentyny.

Środki dydaktyczne:
 płyta z muzyką, zagadki muzyczne, quiz o bajkach, rekwizyty do konkursu, klocek i ołówek połączone długim sznurkiem, nagrody dla uczestników

PRZEBIEG IMPREZY:
1.Piosenka powitalna – „Marsz Radeckiego”. Prezentacja strojów uczestników balu.
2. Powitanie przez prowadzącą:
Proszę, aby wszyscy, którzy czują się powitani, podnieśli rękę i zawołali hej:
- witam wszystkie dziewczynki,
- witam wszystkich chłopców,
- witam zgromadzonych na tej sali,
- witam wszystkich, którzy lubią muzykę,
- witam wszystkich, którzy są przebrani,
- witam wszystkich, którzy się nie przebrali,
- witam wszystkie bajkowe postacie,
 - witam wszystkich, którzy mają dobry humor.
Hasło balu powtarzane co jakiś czas:
Prowadzący:               „W karnawale, w karnawale”
Dzieci :                        „bajkowe postacie idą na bale”.
3. Zabawa integracyjna  „Żołnierze i dowódcy” metodą Klanzy.  Dzieci dobierają się w pary, stają naprzeciwko siebie, jedna osoba jest żołnierzem, druga dowódcą. Dowódca pokazuje ćwiczenie do wykonania przez żołnierza.  Przy zmianie muzyki następuje zamiana ról.
4. Zabawa muzyczna integracyjna  „Swing w uliczce” metodą Klanzy – nauka kroków.
5. Konkurs zręcznościowy dla 1 osoby z klasy wybranej przez wychowawcę.
Sznurek lub wstążka przywiązany jest z jednej strony do klocka, a z drugiej do ołówka. Zadaniem uczestnika jest jak najszybsze zwinięcie sznurka na ołówek.
6. Taniec boogie – woogie. Dzieci tańczą według poleceń zawartych w piosence.
7. Śpiewanie piosenki z bajki „Kraina lodu” przez dziewczynki przebrane za główną bohaterkę Elzę.
8. Konkurs „Rozpoznaj, z jakiej bajki ten rekwizyt” (pantofelek, jabłko, lusterko, czerwona czapeczka, złota rybka, koszyczek, pierniki lub ciasteczka, zegar, ziarnko grochu, śnieżynka, doniczka, but, jajko, poduszka, zapałki, osiołek,). W konkursie bierze udział  1 osoba z klasy wybrana przez wychowawcę.
9. Konkurs dla grupy. Odpowiada osoba, która się zgłosi.
Proszę podać tytuł bajki, z której pochodzi zagrany fragment:
„Koziołek Matołek”, „Reksio”, „Bolek i Lolek”, „Pszczółka Maja”, „Miś Uszatek”, „Smurfy”, „Muminki”.
10. Konkurs muzyczny dla chętnych.
Proszę podać tytuł filmu, z którego pochodzi zagrany fragment:
„ Shrek”, „ Madagaskar”, „Disco robaczki”, „ Kraina lodu”, „ Alvin i wiewiórki”, „Gwiezdne wojny”, „Różowa Pantera”.
11. Swobodne tańce do piosenek „ Ona tańczy dla mnie”, „Wyginam śmiało ciało”, „Gangam style”.

 12. Podziękowanie za wspólną zabawę. Wręczenie uczniom słodkich upominków.
Autor: Karolina Bulera