Zainspirowane edukacją
poniedziałek, 6 maja 2019
piątek, 22 lutego 2019
Mnożenie z piłką
Matematyka połączona z ruchem jest ekscytująca. Ostatnio zaproponowałam moim uczniom zabawę ruchową z piłką. Zainspirowałam się starą dziecięca zabawą podwórkową: "Wywołuje naprzeciwko jasne piwko". Zmodyfikowałam ją do potrzeb edukacyjnych i w ten sposób powstała zabawa "Mnożenie z piłką".
Cele zabawy:
- ćwiczenia w mnożeniu;
- utrwalenie pojęć: czynnik, iloczyn;
- koncentracja uwagi i refleks;
- ćwiczenia w rzucaniu do celu;
- integracja zespołu klasowego
DALEJ
Cele zabawy:
- ćwiczenia w mnożeniu;
- utrwalenie pojęć: czynnik, iloczyn;
- koncentracja uwagi i refleks;
- ćwiczenia w rzucaniu do celu;
- integracja zespołu klasowego
DALEJ
środa, 6 lutego 2019
Już mam - zabawa matematyczna
Proponuję kolejną zabawę, grę matematyczną na mnożenie. Planszę gry uczniowie wykonują sami. Dobierają się parami. Kolejno na kartce odrysowują ( miejsca dowolne) koła od nakrętki od butelki. Wewnątrz wpisują wyniki mnożenia, np. przez 2 i 3.
Dalej można przeczytać tutaj
Dalej można przeczytać tutaj
poniedziałek, 18 czerwca 2018
Scenariusz uroczystości zakończenia roku szkolnego
Scenariusz uroczystości
zakończenia
roku szkolnego 2017/2018
Klasy
I – III
I Część
oficjalna
1. Szanowni Państwo, drodzy uczniowie rozpoczynamy uroczystość zakończenia roku szkolnego 2017/2018
2. Proszę wszystkich o powstanie.
3. Baczność, poczet sztandarowy sztandar szkoły
wprowadzić!
4. Do hymnu państwowego.
5. Po hymnie. Proszę usiąść.
6.Proszę o zabranie głosu Panią dyr. Krystynę
Lewandowską
7.Nadszedł czas, by
nagrodzić tych z was, którzy w tym roku szkolnym wyróżnili się
szczególnym zaangażowaniem. Prosimy dyrekcję o wręczenie nagrody Uczeń Roku
2018
8.Pozostali uczniowie nominowani do
nagrody Ucznia roku otrzymują Złote Piątki.
9.Chcemy również podziękować rodzicom,
którzy aktywnie zaangażowali się w prace na rzecz naszej szkoły.
10. Proszę wszystkich o powstanie. Do hymnu szkoły!
11.Po hymnie
Szanowni Państwo ,drodzy uczniowie na tym kończymy
część oficjalną naszej uroczystości.
12. Proszę wszystkich o powstanie! Baczność!
13. Poczet sztandarowy ,sztandar szkoły wyprowadzić!
14.Zapraszam teraz do wysłuchania części artystycznej „Wakacje –
zdrowe, bezpieczne, ekologiczne”. Część
artystyczną prowadzą uczniowie klas 3.
II Część artystyczna
Piosenka
klas 1 „Kocham świat”
Wiersz „Wakacje” - 3g
Dominika Juchniewicz
Wakacje , wakacje – to wesoły uśmiech , gonitwa na
stację , aż zapiera dech …
Wakacje , wakacje – słońce każe wstać ,i słońce ma
rację – szkoda długo spać …
Wakacje , wakacje – jagodowe dni , wesołe kolacje ,
kolorowe sny .
I gorący piach , i do wody skok .
Skacz , kolego , bo wakacje mamy raz na rok .
Prowadzący
1 – 3h
Rozpoczynamy wakacje ,a więc nastał czas
podsumowań , podziękowań i życzeń . Dyrekcji, nauczycielom, wychowawcom i
rodzicom dziękujemy za codzienny trud, wyrozumiałość i cierpliwość. Wszystkim
uczniom życzymy wspaniałych przygód,
nowych przyjaźni i udanego odpoczynku. A teraz czas, aby podsumować kończący
się rok szkolny.
Prowadzący
2 – 3a
W
mijającym roku szkolnym udało nam się
sporo dokonać. Mamy wiele sukcesów, tych dużych ,i tych małych.
Zapraszamy was teraz do przeżycia minionych chwil raz jeszcze.
Prezentacja
Dbamy o zdrowie
I
Prowadzący 3b
We wrześniu postanowiliśmy zadbać o
swoje zdrowie. Były rozmowy , spotkania, filmy o zdrowym trybie życia. W
klasach odbyły się warsztaty kulinarne, w czasie których przygotowywaliśmy
zdrowe przekąski, soki, sałatki, parzyliśmy ziołowe herbatki, a nawet piekliśmy
chleb i ziemniaczki. Ze smakiem uczestniczyliśmy w szkolnym festynie Fit Day.
Na podstawie naszych działań powstał
„Poradnik o zdrowym żywieniu” zamieszczony na stronie internetowej
szkoły.
Sport
II Prowadzący 4 - 3c
Każdy uczeń wie , że sport to zdrowie. Z
niecierpliwością czekaliśmy na kolejne lekcje wf, zabawy na boisku szkolnym i
zajęcia rekreacyjno- sportowe. Braliśmy również udział w profesjonalnych
zawodach i eventach lekkoatletycznych. Reprezentując naszą szkołę zawsze
pamiętaliśmy o zasadach fair play i zgodnej sportowej rywalizacji. Możemy być z
siebie dumni. Na naszych piersiach zawisły medale, a w rękach błyszczały zdobyte puchary. Miło
było nam słyszeć doping kolegów i koleżanek
na trybunach.
Prosimy klasy 3 o
zaprezentowanie „Marsza tureckiego” z pomponami.
Bezpiecznie do szkoły
III Prowadzący 5 – 3d
Ważnym elementem naszego życia jest
bezpieczeństwo. W październiku wspólnie realizowaliśmy projekt „Bezpiecznie do
szkoły”. Odbyły się pogadanki, spotkania z policjantami i zajęcia praktyczne ,
w czasie których poznaliśmy
zasady bezpiecznego przechodzenia przez ulicę, prawidłowego zachowania się na
przejściach dla pieszych oraz poruszania się po drogach. Mogliśmy też wsiąść do specjalnie
podstawionego autobusu, a wszystko po to, by czuć się bezpiecznie w drodze do szkoły. Uczyliśmy się również udzielania pierwszej pomocy
przed medycznej, uczestnicząc w zajęciach programu „Mały ratownik”, zaś klasy 1
uczyły się bezpieczeństwa w „Akademii Puchatka”. Z naszych działań powstał film
oraz interaktywna baza materiałów o bezpieczeństwie.
Czekamy na święta
IV
Prowadzący 6 – 3e
Wszyscy kochamy Święta. Aby Mikołaj na pewno
trafił do nas z prezentami, ozdabialiśmy szkolne korytarze i drzwi naszych sal.
Mikołaj nie zawiódł , spotkał się z nami i rozdał upominki. Za to my
pamiętaliśmy o ubogich i o zwierzętach w schronisku przygotowując im świąteczne
niespodzianki. Po szkolnych korytarzach snuła się kolęda, a z kolędą my szkolni
kolędnicy. Ze świetlicy unosiły się anielskie głosy. Tam odbył się coroczny
konkurs „Na anielską nutę”. Wreszcie nadszedł czas szkolnej Wigilii. Było dużo
wzruszeń przy śpiewaniu kolęd i składaniu życzeń. Przy blasku choinki łamaliśmy
się opłatkiem.
W karnawale
V Prowadzący 7 - 3f
Szkoła to nie tylko nauka. Jest również
czas na zabawę. Miło wspominamy bal
karnawałowy. Bawiliśmy się razem ze swoimi nauczycielami. Przebrania dzieci i
pań były pełne fantazji. Zabawie towarzyszył
wspaniały humor i sympatyczna
atmosfera. Cudownie jest razem bawić się i spędzać czas .
Wiosenne przebudzenie
VI Prowadzący 8 – 3a
Prosimy klasy 2 o zaprezentowanie piosenki „Ekostrażnicy”.
Nadeszła wiosna, a wraz z nią nowe wyzwania.
Realizowaliśmy projekt-Wiosenne przebudzenie. Podczas spacerów i wycieczek
obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie, założyliśmy hodowle
rzeżuchy, owsa i nowalijek na okiennych parapetach, prowadziliśmy kalendarze
pogody oraz wykonaliśmy wiosenne prace plastyczno-techniczne. Powstały gazetki,
dzienniki pogody, dzienniki hodowli oraz albumy roślin wiosennych.
SOS dla Ziemi
VII Prowadzący 1 – 3c
Jak się dziś miewasz , nasza
planeto?
O ciebie trzeba codziennie dbać , bo
jesteś górą , lasem i rzeką
Bez ciebie życie nie może trwać !
Ta
myśl przyświeca mam każdego dnia. Wiemy, że ekologia to ważna sprawa, dlatego
czynnie włączyliśmy się w obchody Światowego Dnia Ziemi. Z tej okazji sadziliśmy
drzewka wokół szkoły, pisaliśmy wiersze o tematyce przyrodniczej, wykonaliśmy
doświadczenia . Powstał Eko-kalendarz oraz wiele ciekawych prac plastycznych.
Przygotowaliśmy scenkę ekologiczną ”Eko-Śnieżka”. Z całą mocą wołaliśmy SOS dla
Ziemi w piosence „Moja planeta”. Prosimy klasy 3 o zaprezentowanie piosenki.
Klasy 3 prezentują
piosenkę „Moja planeta”
Szkoła eTwinning
VIII Prowadzący 2 – 3b
Uczestniczyliśmy
również w realizacji licznych projektów krajowych i
międzynarodowych. Wiele z nich wyróżniono przyznając Krajowe i Europejskie
Odznaki Jakości. Nasza szkoła otrzymała
ważne wyróżnienie - przyznano jej odznakę Szkoła eTwinning i tym
samym znalazła się na liście wyróżnionych 70 polskich szkół. Została wpisana na
europejską listę Szkół eTwinning.
Nasze
osiągnięcia
IX Prowadzący 3 – 3d
Braliśmy
udział w licznych konkursach i zawodach. Możemy się pochwalić wieloma
osiągnięciami na szczeblu międzyszkolnym, miejskim, wojewódzkim, a nawet
ogólnopolskim czy międzynarodowym. Są to sukcesy w różnych dziedzinach. Ze
wszystkich jesteśmy jednakowo dumni i mamy nadzieję, że będzie ich jeszcze
więcej.
Jesteśmy
Polakami
X Prowadzący 4 – 3e
My,
mali Polacy, kochamy swoją Ojczyznę.
Znamy i szanujemy symbole narodowe, każdego dnia staramy się najlepiej , jak
potrafimy, wypełniać swoje obowiązki. Z
szacunkiem uczciliśmy święta narodowe. W listopadzie i w maju udekorowaliśmy
szkołę w barwy narodowe, przypięliśmy kotyliony poznawaliśmy historię bohaterów , którym zawdzięczamy
dzisiejszą wolność. Ze wzruszeniem wspólnie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne.
Wszyscy
uczniowie śpiewają refren pieśni „Moja ojczyzna”
Prowadzący 4 – 3f
Rok szkolny obfitował w różne
wydarzenia. Czas odpocząć.
Klasy 1 i 2 przygotowały dla nas
kilka dobrych rad na wakacje.
1a
·
Ważna rada dla Ciebie i twego
rodzeństwa, gdy
jedziesz autem – zapinaj pasy bezpieczeństwa!
·
Wakacyjną
porą, gdy słońce praży, chroń swoją głowę nie tylko na plaży!
1b
·
W
słoneczny dzień zdrowo rowerem przemierzać drogę, lecz wcześniej załóż kask na
głowę!
· Aby w kajaku lub w łódce czuć się
bezpiecznie, kamizelkę ratunkową załóż koniecznie!
1c
· Chodząc po górach, sprawdzaj pogodę,
gdy burza się zbliża – nie ruszaj w drogę!
· Gdy jesteś w górskich dolinach i
lasach, zawsze spaceruj po wyznaczonych trasach!
1d
· Biegać boso jest przyjemnie, ale
ważna rada, idąc na wycieczkę pieszą dobre buty wkładaj!
· Nad morzem unikaj flag czerwonych i
zażywaj kąpieli w miejscach dozwolonych!
2a
· Miło przy ognisku wieczorem
posiedzieć. Ognia na noc nie zostawiaj – o tym trzeba wiedzieć!
· Jagody nieznane, gdy zobaczysz w
borze: Nie zrywaj! Nie zjadaj! – bo zatruć się możesz.
2b
· Nie wolno ogniska palić, bo las może
się zapalić.
Nie niszcz drzew, nie łam krzaków,
Nie płosz saren, nie męcz ptaków!
Prowadzący 3 g
Wyruszając na wakacje nie
zapominajcie o tych radach . Bądźcie zdrowi, bezpieczni i ekologiczni. Pamiętajcie,
kim jesteście. W każdym miejscu godnie reprezentujcie nasz kraj, nasze miasto i
naszą szkołę.
Prowadzący
3h
Do zobaczenia we wrześniu. Zanim
udamy się do sal na spotkania z wychowawcami, zaśpiewamy piosenkę „Lato czeka”
Piosenka „Lato czeka” (refren)
Prowadzący nauczyciel
Na tym kończymy dzisiejszą uroczystość. Kolejno wyczytane
klasy udają się do swoich sal.
M. Semeniuk
niedziela, 10 czerwca 2018
Podłogowe gry planszowe i zabawy zespołowe- dodawanie, odejmowanie i mnożenie w zakresie 30.
Scenariusz zajęć z edukacji
matematycznej 2
TEMAT: Podłogowe
gry planszowe i zabawy zespołowe- dodawanie, odejmowanie i mnożenie w zakresie
30.
DATA :
08.02.2017r.
CZAS: 45 min
METODY:
·
Podające:
wyjaśnianie, opis, dyskusja
·
Problemowe
aktywizujące: gra dydaktyczna,
·
eksponujące:
pokaz połączony z przeżyciem
FORMY PRACY:
·
Zbiorowa
jednolita
·
Indywidualna
jednolita
·
Grupowa
zróżnicowana
·
Programowana: z użyciem komputera
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
·
Lizaki
matematyczne
·
Arkusz z kartą pracy w dużym rozmiarze - wykreślanka z hasłem
·
Podłogowa
gra planszowa
·
Przybory do
pisania i arkusze papieru z planem gry
·
Kostki do
gry i kolorowe kubeczki do napojów
·
Kartoniki z
działaniami matematycznymi
·
Czapka
kierowcy i kierownica
·
Sprzęt
multimedialny: komputer, tablica interaktywna , rzutnik multimedialny,
·
Zasoby
multimedialne
CELE ZAJĘĆ:
Uczeń:
● Przekłada
czynności na język znaków i działań matematycznych,
● Zapisuje i odczytuje, porównuje i porządkuje liczby w zakresie 30,
● Wykorzystuje
swoje wiadomości w matematycznych grach towarzyskich i zabawach ruchowych,
● Dokonuje
obliczeń w zakresie 30,
● Aktywnie współpracuje w grupie podczas wykonania zadania.
Nabywane
umiejętności:
● Słuchania i
dekodowania treści tekstu (dyktando
matematyczne),
● Rozumienia
zadania,
● Czytelnego
zapisywania oraz odczytywania liczb w zakresie 30,
● Porównywania
i porządkowania liczb w zakresie 30
● Sprawnego
dodawania i odejmowania, mnożenia i dzielenia w zakresie 30,
● Efektywnego
współdziałania w grupie oraz poczucia odpowiedzialności za naukę i własne działanie
Kompetencje
kluczowe:
● Porozumiewanie
się w języku ojczystym,
● Kompetencje
matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne,
● Kompetencje
informatyczne,
● Umiejętność
uczenia się.
Przebieg
zajęć:
Etap wstępny
1.
Wprowadzenie do tematu lekcji.
·
Rozgrzewka
matematyczna – „Pająk idzie”
Nauczyciel
przeprowadza matematyczne dyktando. Dyktuje uczniom tekst, a ich zadaniem jest
dokonanie obliczeń w pamięci. Następnie
dzieci wybierają lizaki matematyczne i prezentują uzyskane przez siebie wyniki. Następuje
korekta błędnych odpowiedzi.
·
Wykreślanka matematyczna
Na tablicy
znajduje się duży arkusz papieru z działaniami
matematycznymi. Do działań przyporządkowane są litery. Zadaniem dzieci
jest odnaleźć i wykreślić błędne działania. Z pozostałych działań
uporządkowanych malejąco otrzymamy hasło „Gry planszowe”
·
Nauczyciel
zapowiada uczniom, że na dzisiejszych zajęciach podczas zabaw będą doskonalić sprawność rachunkową oraz
konstruować gry planszowe.
Etap
realizacji
1.Podłogowa gra planszowa
Nauczyciel rozkłada
na dywanie papierowe kółka w trzech kolorach, w formie gry planszowej oraz
przedstawia dzieciom strategię gry. Pionkami są kolorowe plastikowe kubeczki.
Na polach znajdują się zagadki i działania matematyczne. Dobieramy dzieci w
kilkuosobowe drużyny. Każda drużyna po kolei rzuca kostką do gry i przesuwa się
po planszy zgodnie z ustalonymi zasadami. Wygrywa drużyna, która poprawnie
rozwiąże zagadki i działania i jako pierwsza dotrze do mety.
2.Konstruowanie gry planszowej do bajki „Nie płacz Koziołku”
·
Zaprezentowanie
treści bajki
·
Wykorzystanie
gotowej planszy przygotowanej przez nauczyciela
·
Wymyślanie
pułapek w formie działań matematycznych
·
Prezentacja
gry
·
Wspólna
zabawa
3.Zabawa „Autobus”
Jeden z uczniów odgrywa rolę kierowcy
autobusu. Pozostali uczniowie są
pasażerami. Otrzymują bilety z działaniami
na dodawanie, odejmowanie,
mnożenie lub dzielenie. Kierowca
podjeżdżając na przystanek podnosi
tabliczkę z numerem autobusu. Wsiadają ci
pasażerowie, których wynikiem
jest liczba będąca numerem autobusu. Za
każdym razem jest to inna liczba.
4.Ćwiczenia z tablicą interaktywną z zasobu multimedialnego rozwijające sprawność
rachunkową w zakresie 30.
Etap
końcowy
1.Samoocena ucznia.
· Dzieci otrzymują
karty samooceny. Wybierają i kolorują odpowiednie kredki :
- doskonale
poradziłem sobie z wykonaniem zadań
- większość zadań wykonałem
poprawnie
- miałem trudności, muszę jeszcze
ćwiczyć
2. Refleksja na koniec zajęć:
- Które zadanie podobało ci się
najbardziej?
-Jakie umiejętności musisz ćwiczyć,
żeby zadania matematyczne były dla
ciebie łatwe i
przyjemne?
Małgorzata Semeniuk
czwartek, 31 maja 2018
Matematyczne kręgle –rozwijanie sprawności rachunkowej.
Scenariusz zajęć
TEMAT: Matematyczne kręgle –rozwijanie
sprawności rachunkowej.
DATA :
08.12.2017r.
CZAS: 45 min
METODY:
·
Podające:
wyjaśnianie, opis,
·
Problemowe
aktywizujące: gra dydaktyczna,
·
Programowana: z użyciem komputera
FORMY PRACY:
·
Zbiorowa
jednolita,
·
Indywidualna
jednolita,
·
Grupowa
zróżnicowana.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
·
piłki
·
Kartoniki z
działaniami matematycznymi ,
·
Butelki
plastikowe
·
Przybory do
pisania i arkusze papieru
·
Papierowe
żabki
·
Sprzęt
multimedialny: komputer, tablica interaktywna , rzutnik multimedialny,
·
Zasoby
multimedialne
www.matzoo.pl
CELE ZAJĘĆ:
Uczeń:
● Potrafi liczyć
w przód i w tył od danej liczby,
● Zapisuje i odczytuje liczby w zakresie 100,
● Porównuje
liczby w zakresie 100 , potrafi porządkować je malejąco i rosnąco,
● Umie
dodawać i odejmować w zakresie 100,
● Aktywnie współpracuje w grupie podczas wykonania zadania.
Nabywane
umiejętności:
● Rozumienia
zadania,
● Czytelnego
zapisywania oraz odczytywania liczb w zakresie 100,
● Porównywania
liczby w zakresie 100 i porządkowania ich malejąco lub rosnąco,
● Sprawnego
dodawania i odejmowania w zakresie 100,
● Współpracy
w grupie oraz w parze z kolegą w czasie wykonania zadania.
Kompetencje
kluczowe:
● Porozumiewanie
się w języku ojczystym,
● Kompetencje
matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne,
● Kompetencje
informatyczne,
● Umiejętność
uczenia się.
Przebieg
zajęć:
Etap wstępny
1.
Wprowadzenie do tematu lekcji.
·
Zabawa „
Matematyczne żabki ”
Na dywanie są rozłożone papierowe koła z liczbami –
kamienie.
Na kamieniach siedzą żabki. Na odwrocie każdej żabki
zapisane jest działanie. Jeśli uczeń poda prawidłowy wynik działania
przeskakuje na kolejny kamień, jeśli poda wynik błędny cofa się do poprzedniego
pola.
·
Nauczyciel
zapowiada uczniom, że dziś podczas wspólnych zabaw będą rozwiązywać zadania
matematyczne i doskonalić sprawność dodawania i odejmowania w zakresie 100.
Etap
realizacji
1.
Układanie piramidek liczbowych.
·
Dzieci
pracują w parach. Otrzymują kartoniki z liczbami, z których układają piramidę.
Cegiełka na wyższym poziomie jest sumą liczb znajdujących się na sąsiadujących
z sobą cegiełkach poziomu niższego. Wygrywa para, która najszybciej zbuduje
piramidę.
2. Ćwiczenia z tablicą interaktywną z zasobu multimedialnego doskonalące dodawanie i
odejmowanie w zakresie 100.
3. Matematyczne kręgle.
·
Dzieci w grupach wykonują rekwizyty do zabawy. Na
kartkach zapisują działania , następnie kartki naklejają na plastikowe butelki.
Dzieci dzielą się na grupy. Rzucają kulą. Aby uzyskać punkty za przewrócone
kręgle, grupa musi podać prawidłowe wyniki do działań zapisanych na kręglach.
Wygrywa grupa , która zbierze najwięcej kręgli.
Etap
końcowy
1.Samoocena ucznia.
· Dzieci otrzymują
karty samooceny. Wybierają i kolorują odpowiednie kręgle :
- doskonale
poradziłem sobie z wykonaniem zadań
- większość zadań wykonałem
poprawnie
- miałem trudności, muszę jeszcze
ćwiczyć
2. Refleksja na koniec zajęć:
- Które zadanie podobało ci się
najbardziej?
-Czy matematyka może być rozrywką?
-Jakie umiejętności musisz ćwiczyć,
żeby zadania matematyczne były dla
ciebie łatwe i
przyjemne?
Małgorzata Semeniuk
Subskrybuj:
Posty (Atom)