Scenariusz zajęć
TEMAT: Matematyczne kręgle –rozwijanie
sprawności rachunkowej.
DATA :
08.12.2017r.
CZAS: 45 min
METODY:
·
Podające:
wyjaśnianie, opis,
·
Problemowe
aktywizujące: gra dydaktyczna,
·
Programowana: z użyciem komputera
FORMY PRACY:
·
Zbiorowa
jednolita,
·
Indywidualna
jednolita,
·
Grupowa
zróżnicowana.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
·
piłki
·
Kartoniki z
działaniami matematycznymi ,
·
Butelki
plastikowe
·
Przybory do
pisania i arkusze papieru
·
Papierowe
żabki
·
Sprzęt
multimedialny: komputer, tablica interaktywna , rzutnik multimedialny,
·
Zasoby
multimedialne
www.matzoo.pl
CELE ZAJĘĆ:
Uczeń:
● Potrafi liczyć
w przód i w tył od danej liczby,
● Zapisuje i odczytuje liczby w zakresie 100,
● Porównuje
liczby w zakresie 100 , potrafi porządkować je malejąco i rosnąco,
● Umie
dodawać i odejmować w zakresie 100,
● Aktywnie współpracuje w grupie podczas wykonania zadania.
Nabywane
umiejętności:
● Rozumienia
zadania,
● Czytelnego
zapisywania oraz odczytywania liczb w zakresie 100,
● Porównywania
liczby w zakresie 100 i porządkowania ich malejąco lub rosnąco,
● Sprawnego
dodawania i odejmowania w zakresie 100,
● Współpracy
w grupie oraz w parze z kolegą w czasie wykonania zadania.
Kompetencje
kluczowe:
● Porozumiewanie
się w języku ojczystym,
● Kompetencje
matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne,
● Kompetencje
informatyczne,
● Umiejętność
uczenia się.
Przebieg
zajęć:
Etap wstępny
1.
Wprowadzenie do tematu lekcji.
·
Zabawa „
Matematyczne żabki ”
Na dywanie są rozłożone papierowe koła z liczbami –
kamienie.
Na kamieniach siedzą żabki. Na odwrocie każdej żabki
zapisane jest działanie. Jeśli uczeń poda prawidłowy wynik działania
przeskakuje na kolejny kamień, jeśli poda wynik błędny cofa się do poprzedniego
pola.
·
Nauczyciel
zapowiada uczniom, że dziś podczas wspólnych zabaw będą rozwiązywać zadania
matematyczne i doskonalić sprawność dodawania i odejmowania w zakresie 100.
Etap
realizacji
1.
Układanie piramidek liczbowych.
·
Dzieci
pracują w parach. Otrzymują kartoniki z liczbami, z których układają piramidę.
Cegiełka na wyższym poziomie jest sumą liczb znajdujących się na sąsiadujących
z sobą cegiełkach poziomu niższego. Wygrywa para, która najszybciej zbuduje
piramidę.
2. Ćwiczenia z tablicą interaktywną z zasobu multimedialnego doskonalące dodawanie i
odejmowanie w zakresie 100.
3. Matematyczne kręgle.
·
Dzieci w grupach wykonują rekwizyty do zabawy. Na
kartkach zapisują działania , następnie kartki naklejają na plastikowe butelki.
Dzieci dzielą się na grupy. Rzucają kulą. Aby uzyskać punkty za przewrócone
kręgle, grupa musi podać prawidłowe wyniki do działań zapisanych na kręglach.
Wygrywa grupa , która zbierze najwięcej kręgli.
Etap
końcowy
1.Samoocena ucznia.
· Dzieci otrzymują
karty samooceny. Wybierają i kolorują odpowiednie kręgle :
- doskonale
poradziłem sobie z wykonaniem zadań
- większość zadań wykonałem
poprawnie
- miałem trudności, muszę jeszcze
ćwiczyć
2. Refleksja na koniec zajęć:
- Które zadanie podobało ci się
najbardziej?
-Czy matematyka może być rozrywką?
-Jakie umiejętności musisz ćwiczyć,
żeby zadania matematyczne były dla
ciebie łatwe i
przyjemne?
Małgorzata Semeniuk