Scenariusz
lekcji otwartej
Autor: Beata Paszun
|
Przedmiot: edukacja społeczna
Klasa:1 c/ 24 uczniów
|
Temat
lekcji: Poznajemy zwyczaje wielkanocne
w Polsce i w Niemczech. Lekcja z wykorzystaniem elementów nauki języka
niemieckiego metodą CLIL (zajęcia otwarte dla nauczycieli miasta Słupska)
|
|
Cele uczenia się ucznia:
Cel
ogólny: Poznanie
zwyczajów związanych ze świętami wielkanocnymi w Polsce i w
Niemczech.
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
Cele wychowawcze:
Uczeń
potrafi:
Uczeń rozumie:
|
Kryteria sukcesu dla ucznia:
-nazwę
zwyczaje wielkanocne w Polsce i w Niemczech.
-wspólnie
z kolegami stworzę mapę myśli związanych z Wielkanocą,
-wskażę
przedmioty związane z Wielkanocą,
- nauczę
się kilku słówek niemieckich związanych z Wielkanocą,
-podczas
wykonywania zadań wykorzystam poznane wcześniej słownictwo niemieckie (nazwy
kolorów, zabawek, liczb w zakresie od 1do 12),
-złożę
krótkie życzenia wielkanocne w obu językach,
-będę
szanował odrębność tradycji świątecznej w Polsce i w Niemczech,
- będę
współpracował w zespole,
-zadbam o
porządek w czasie lekcji,
-ocenię
swoją pracę i aktywność w czasie zajęć.
|
Pomoce dydaktyczne:
komputer podłączony do Internetu, projektor multimedialny, przedmioty
związane z Wielkanocą i Bożym Narodzeniem, koszyk wielkanocny z prezentami od
zajączka, uszy królika, zadania dla uczniów–karty pracy, prezentacja
multimedialna–Wielkanoc w Niemczech, film „Ostern - Osterbegriffe rund um die
Osterfeiertage lernen für Kinder und Kleinkinder” (www.youtube.com), zajączki
i karty samooceny pracy na zajęciach.
|
|
Przebieg lekcji:
1.Wprowadzenie
do tematu zajęć:
Nauczyciel
zapisuje na środku brystolu wyraz „Wielkanoc”. Uczniowie zapisują na kartkach swoje skojarzenia z tym świętem i
przyklejają je na brystolu. W ten sposób powstaje mapa mentalna, którą
uczniowie omawiają wspólnie z nauczycielem –praca w grupach.
2. N-l
prosi uczniów, aby usiedli na dywanie. Prezentuje przedmioty związane z
różnymi świętami. Prosi uczniów o wskazanie tych, związanych z Wielkanocą
(jajko, kurczaczek, zajączek, palma, itp.)
3.
Rozmowa na temat tradycji wielkanocnych w Polsce. Rozumienie słowa
„tradycja”.
4. Obejrzenie prezentacji
multimedialnej na temat Wielkanocy w Niemczech. Omówienie zwyczajów
świątecznych w Niemczech, tradycyjnych potraw. Nauka kilku słówek niemieckich
związanych z Wielkanocą z wykorzystaniem filmu: „Ostern - Osterbegriffe rund
um die Osterfeiertage lernen für Kinder und Kleinkinder” (www.youtube.com)
das
Ostern-Wielkanoc
das
Osterei-pisanka
der
Osterhase-zajączek wielkanocny
der
Osterkorb -koszyczek
das
Osterlamm -baranek wielkanocny
5. N-l
wciela się w rolę zajączka. Wyciąga z koszyczka różne przedmioty-rozmowa
kierowana w języku niemieckim (utrwalenie wcześniej poznanego słownictwa).
6. Praca
w grupach-wykreślanka tematyczna w języku niemieckim.
8.
Podsumowanie zajęć. Samoocena pracy dzieci na zajęciach. Dzieci podchodzą do
papierowych pisanek i naklejają zajączki w wybranym przez siebie miejscu w zależności od tego, jak oceniają wykonanie przez siebie zadania
(dobre, częściowe, słabe):
-zielona
pisanka- pracowałem/łam bardzo aktywnie;
-żółta
pisanka- nie zawsze pracowałem/łam aktywnie:
-czerwona
pisanka- nie byłem/am aktywny.
|