SIEĆ WSPÓŁPRACY NAUCZYCIELI EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ


SIEĆ WSPÓŁPRACY NAUCZYCIELI
EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ
W SZKOLE PODSTAWOWEJ Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 5 IM. GRYFITÓW
W SŁUPSKU

sobota, 21 maja 2016

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KÓŁKA TEATRALNEGO

Temat: Porozumiewamy się bez słów – zabawy pantomimiczne.
Cele:
  • nabywanie umiejętności przekazywania myśli w sposób niewerbalny
  • kształtowanie zdolności do obdarzania uwagą drugiego człowieka
  • rozwijanie wyobraźni i pomysłowości w sferze ruchu
Pomoce:
  • magnetofon
  • płyta z nagraniem (Klanza)
Przebieg zajęć:
1. „Taniec powitaniec” – powitanie przy muzyce.
Dzieci tańczą przy muzyce według własnej inwencji, na przerwę w muzyce witają się z kolegą stającym obok:
  • kolanami
  • plecami
  • stopami
  • łokciami
  • uszami
2. „Dziwne wynalazki” – zabawa doskonaląca wyobraźnię.
Dzieci organizują się w 3 – osobowe zespoły.
Mają za zadanie wykorzystując własne ciała i ruch zaprojektować:
  • karuzelę
  • spychacz
  • koparkę
  • maszynę do bicia
  • maszynę do rozśmieszania
  • maszynę do siania grozy
Można zorganizować tą zabawę w formie zagadek ruchowych – „Do czego służy ta maszyna?”

3. „Lustro” i „Cień” – zabawy ruchowe.
Dzieci organizują się w pary. Jedno z dzieci jest lustrem – stara się wiernie odtworzyć gesty i mimikę drugiego dziecka. Następnie jedno z dzieci porusza się po sali, drugie zaś dokładnie odtwarza jego ruchy – jest jego „cieniem”.
4. „Chodzimy jak…” – zabawa w oparciu o metodę Labana.
  • zmęczony człowiek po całym dniu pracy
  • małe dziecko
  • człowiek zmagający się z wichrem
  • człowiek przeskakujący przez kałuże
  • człowiek lekki jak motyl
  • człowiek skradający się
5. „Pokaż to bez słów” – scenki pantomimiczne.
  • taniec robotów
  • rzeźbiarz, któremu rozlatuje się rzeźba
  • przenoszenie kaktusa
  • mama z upartym dzieckiem w sklepie
  • Czerwony Kapturek wchodzi do domu babci
  • gaszenie pożaru
  • kierowca i dziecko, które wbiegło na jezdnię na czerwonym świetle.
Autor: Dorota Dankowska