SIEĆ WSPÓŁPRACY NAUCZYCIELI EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ


SIEĆ WSPÓŁPRACY NAUCZYCIELI
EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ
W SZKOLE PODSTAWOWEJ Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 5 IM. GRYFITÓW
W SŁUPSKU

środa, 1 marca 2017

Scenariusz imprezy - BAL KARNAWAŁOWY

Karolina Bulera
Jolanta Jarmuł

Scenariusz balu karnawałowego w klasach I – III
„ Baśniowy bal ”
 rok szkolny 2016/2017
Cele
Cele główne:
- zapoznanie dzieci z tradycją zabawy karnawałowej i zachęcenie do jej kultywowania,
- rozwijanie aktywności ruchowej, muzycznej, artystycznej,
- kształcenie umiejętności wspólnej zabawy, tworzenie atmosfery życzliwości i współpracy,
- wytworzenie pogodnego i radosnego nastroju,
- rozwijanie pozytywnych relacji w grupie,
- dostarczenie dzieciom radości z wcielenia się w role różnych postaci,
Cele szczegółowe. Uczeń:
- zna tradycje związane z karnawałem,
- rozpoznaje postacie oraz muzykę z bajek,
- potrafi integrować się podczas wspólnych zabaw i tańców,
- potrafi być aktywnym i twórczym podczas zabaw i konkursów,
- odczuwa potrzebę zabawy i ekspresji ruchowej,
- dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego – wyraża je pląsając lub tańcząc,
- wyraża ruchem nastrój i charakter muzyki,
- potrafi tańczyć w rytm słyszanej melodii.

Formy:
 indywidualna, grupowa, zespołowa

Metody:
 aktywizujące, zabawowe, metoda pedagogiki zabawy „Klanza”

Miejsce:
 sala gimnastyczna

Czas:
 45 minut  

Dekoracja:
 napis "Bal karnawałowy", maski papierowe, kolorowe balony, serpentyny.

Środki dydaktyczne:
 muzyka, zagadki muzyczne, quiz o bajkach, rekwizyty do konkursu, nagrody dla uczestników

PRZEBIEG IMPREZY:
1.Piosenka powitalna – „W karnawale”. Prezentacja strojów uczestników balu.
2. Powitanie:
Na przerwę w muzyce dzieci witają się ze sobą w określony przez prowadzącą sposób:
1. Mówimy „Cześć” i podajemy sobie dłoń, 2. Mówimy „Hej” i klaszczemy w obie dłonie partnera, 3. Mówimy „Okej” i przybijamy „żółwika”.
2. Przerywnik muzyczny powtarzany co jakiś czas (na melodię zabawy „Pingwin”).
„O jak przyjemnie i jak wesoło,
na balu bawić się, się, się.
Uśmiech na prawo, uśmiech na lewo,
i tańczyć i tańczyć dziś tańczyć chcę”
4. Zabawa integracyjna „Tańczymy na balu” na podstawie zabawy „Ludzie do ludzi”. Dzieci tańczą w parach. Na hasło np. "plecy do pleców" -  pary tańczą, dotykając się plecami - "dłonie do dłoni", "łokcie do łokci", "ucho do kolana" itp. Na polecenie "Tańczymy na balu" wszyscy zmieniają partnerów. Zabawa zaczyna się od nowa.
5. Taniec na gazetach. Nauczyciel wybiera chętne pary do tańca. Pary mogą poruszać się tylko na gazetach. Na przerwę w muzyce zmniejszamy gazetę o połowę. Wygrywa para, która najdłużej utrzyma się na gazecie.
6. Piosenka z pokazywaniem „Ram zam zam”.
7. Konkurs dla dzieci wybranych przez wychowawców: ” Jaka to baśń?”
Dzieci na podstawie kilku podanych przez nauczycielkę haseł odgadują tytuł baśni.
Buty, ogon, kapelusz  ("Kot w butach")
Piernik, chatka, baba Jaga ("Jaś i Małgosia")
Babcia, wilk, gajowy ("Czerwony Kapturek")
Matka chrzestna, bal, dynia ("Kopciuszek")
Miodek, Krzyś, las („Kubuś Puchatek”)
Wrzeciono, królewicz, zamek ("Śpiąca Królewna")
Kołyska z orzeszka, kret, jaskółka ("Calineczka")
Lód, bałwan, siostra („Kraina Lodu”)
Krasnale, zatrute jabłko, czarownica („Królewna Śnieżka”)
Szir Kan, dżungla, niedźwiedź („Księga dżungli”)
8. Konkurs „Pociągnij za sznurek”.
Pod kocem lub chustą ukryte są elementy kojarzone z baśniami i bajkami, przywiązane na sznurkach. Zadaniem uczestnika jest pociągnąć za sznurek i odgadnąć tytuł bajki lub baśni po skojarzeniu (pantofelek, jabłko, lusterko, czerwona czapeczka, złota rybka, koszyczek, pierniki lub ciasteczka, zegar, ziarnko grochu, śnieżynka, doniczka, but, jajko, poduszka, zapałki, osiołek,). W konkursie bierze udział  1 osoba z klasy wybrana przez wychowawcę.
9. Konkurs muzyczny dla chętnych. Czy znasz tekst piosenki?
Prowadzący wypowiada tytuł piosenki znanej z bajki lub baśni. Zadaniem uczestnika jest uzupełnić tekst piosenki (zaśpiewać fragment).
„ Pszczółka Maja”, „Kubuś Puchatek”, „ Kraina lodu”,
10. Swobodne tańce do piosenek „ Ona tańczy dla mnie”, „Wyginam śmiało ciało”, „Gangam style”, „Ale ale Aleksandra”, „Tańcz, tańcz, tańcz”.

 11. Podziękowanie za wspólną zabawę. Wręczenie uczniom słodkich upominków.